Ułatwienia dostępu

Wielka Sobota

To szczególny dzień ciszy całego Kościoła, która ma nas wszystkich skoncentrować na grobie Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania.
Nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy na modlitwie przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Nie można tego dnia sprowadzić tylko do wizyty w kościele w celu poświęcenia pokarmów. Niech będzie ona okazją do osobistej modlitwy przed grobem Zbawiciela. Natomiast wieczorna liturgia wprowadza nas w klimat wydarzeń paschalnych;

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU OD 8.00 – 21.00

ŚWIĘCENIE POKARMÓW
Odbywa się w Wielką Sobotę przed południem w kościołach lub przy przydrożnych krzyżach.
Plan błogosławieństwa pokarmów – wychodząc naprzeciw mieszkańcom naszej Parafii oraz dostosowując się do wyjątkowej sytuacji związanej z pandemią – święconka będzie miała miejsce częściej, niż w latach ubiegłych oraz aby uniknąć większej liczby Osób w tym samym momencie proponuję harmonogram według miejsca zamieszkania – w trakcie obrzędu błogosławieństwa istnieje oczywiście możliwość uczestniczenia w niej na zewnątrz naszej świątyni w wymaganych odstępach 1,5 m;
Kościół:
8.00 mieszkańcy ul. Ks. Korala
8.30 mieszkańcy ul. Broniewskiego, Rolna i domy przy kościele,
9.00 mieszkańcy ul. Reymonta i Moniuszki
11.00 mieszkańcy ul. Kolumba, Siemiradzkiego i Kolberga
11.30 mieszkańcy ul. Konopnickiej
12.00 mieszkańcy ul. Kopernika
12.30 mieszkańcy ul. Kochanowskiego
13.00 mieszkańcy ul. Słonecznej, Krasickiego, Krótkiej, Korczaka, Bajkowizna
9.20 Grzebień
9.40 Rozpęd
10.00 Orzechówek
10.20 Orzechów
10.40 Łowicz

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC
Wigilia Paschalna to celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Odprawiana powinna być o zmierzchu, tj. w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania. Nabożeństwo składa się z pięciu zasadniczych części:
1. Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA .
Na koniec tej części śpiewa się Exultet – przepiękną pieśń na cześć światła, którym jest Chrystus.
2. Liturgia Słowa – szczególnie bogata w tym dniu (8 czytań) – ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.
3. Po homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św. W niektórych parafiach w tym momencie udziela się chrztu św., zwłaszcza osobom dorosłym.
4. Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne;
5. W niektórych parafiach po Mszy św. wyrusza procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Go za wszystko, co dla nas uczynił.

W naszej Parafii Msza św. rezurekcyjna odprawiana jest o 6.00 rano.